Rekuperacja
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Obecnie wykonuje się ją zamiast wentylacji grawitacyjnej, która nie jest wydajnym rozwiązaniem w nowoczesnych i energooszczędnych budynkach.
Polskie prawo budowlane określa, iż w każdym obiekcie musi być sprawnie działająca wentylacja. Powinna ona wymieniać zużyte powietrze na świeże, które pochodzi z zewnątrz.
Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie zawsze spełnia swoją rolę? Było to bowiem rozwiązanie dostosowane do starszego budownictwa, gdzie okna miały mnóstwo nieszczelności (podobnie jak drzwi). Dzięki temu powietrze sprawniej przepływało przez pomieszczenia i zawsze było świeże. Dziś buduje się budynki szczelne i ciepłe, w których przepływ świeżego powietrza jest znacznie mniejszy. Zastosowanie rekuperacji jest zatem w tej sytuacji rozsądniejsze – zapewni ona stałą wymianę powietrza, która zostanie wymuszona przez automatyczne systemy. Co ważne rekuperacja nie wydaje głośnych dźwięków. Procesy w niej zachodzące są praktycznie niezauważalne.
Jakie są zalety rekuperacji?
Korzystanie z tego systemu wentylacyjnego gwarantuje użytkownikom wiele korzyści. Do zalet rekuperacji można zaliczyć:
- Wymiana powietrza na świeże na świeże przez całą dobę (nawet przy zamkniętych oknach)
- Filtrowanie nawiewanego powietrza. Rekuperacja wyłapuje do 90% pyłu zawieszonego. Można także zamontować w niej filtry antysmogowe.
- Ponowne wykorzystanie powietrza, które pochodzi z wywiewanego powietrza. Pozwala to na znacznie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
- Możliwość kontrolowania ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza.
- Komfort – przy rekuperacji nie trzeba otwierać okien.